Portatīvais dators – Windows vai Linux?

Nauda, kā parasti, viens no svarīgākajiem kritērijiem izvēloties sev jaunu portatīvo datoru.Linux simbols - Tux Arī šeit ir iespējams ietaupīt. Protams, ja meklējam portatīvo datoru lai “dzenātu jauno Fallout Vegas”, tad ar ietaupīšanu būs švaki. Toties, ja portatīvais dators ir vajadzīgs sērfošanai internetā, darbam ar fotogrāfijām, filmu skatīšnai, mp3 atskaņotāju sinhronizācijai (arī aizkostā ābola produktiem), e-pastam un tamlīdzīgām triviālām lietām (tai skaitā, reizi pa reizei arī kāda ofisa dokumenta apskatīšanai/uzrakstīšana), ir iespējams ietaupīt ļoti ievērojamas summas izvēloties Linux operētājsistēmu.

Ko tas nozīmē praksē? Parastam cilvēkam vārds “Linux” parasti nesaistās ne ar ko. Uz portatīvā datora, savukārt, visi ir pieraduši pie Windows vides. Linux vizuāli un lietošanā daudz neatšķiras, toties parasti strādā daudz ātrāk un ir pilnīgi legālli pieejams bez maksas – uz tā tad arī taupam! Respektīvi, pēc datora ieslēgšanas ierasto lēno “logu” vietā būs ‘tuksis”. Varbūt paies laiks, kamēr pieradīsiet pie jaunās vides, bet tas ir tā vērts, turklāt tās ir līdzīgas un Linux operētājsistēmu grafiskajām vidēm (to, ko redzat uz ekrāna) ir daudz tēmu, kas lietošanā ir līdzīgas Windows videi. Varbūt (te nu man laikam jāpalūdz piedošana “MAC” faniem :D) Linux pēc izskata un izjūtas ir nedaudz līdzīgs MacOs, bet to var ļoti viegli pielāgot, lai izskatās līdzīgs pierastajiem logiem:
Portatīvais dators ar Linux Gnome grafisko vidi
Kādas tad ir galvenās priekšrocības? Pirmām kārtām, Linux operētājsistēma (Ubuntu, Fedora, Mandriva, SuSe utml ir Linux “paveidi” – katrs ar savām īpatnībām) ir pilnīgi bez maksas. Praktiski strādājot – pēc Windows būs nedaudz jāpierod pie “logu” izkārtojuma un vietas, kur atrodas nepieciešamās programmas, bet tas arī ir viss. Linux operētājsistēmas ir vairākas reizes ātrākas par Windows un bieži vien ir laba alternatīva vecam portatīvajam datoram uz kura Windows reāli velkas. Es varu saderēt, ka katrs ir pazīstams ar slaveno “Vistu” un tās īpaši bremzēto agregātstāvokli.

Biežāk uzdotie jautājumi parasti ir – kā ir ar Latviešu valodu? Teikšu, ka piemēram Ubuntu Linux to atbalsta pilnībā, līdz pat lokālām laika ziņām uz ekrāna. Vēl viens bieži uzdotais jautājums ir – kā būs ar Microsoft Office dokumentiem? Uz Linux operētājsistēmas ir pieejama Open Office programmas paka, kā alternatīva Microsoft produktam – 99% gadījumu ir pilnīgi savietojami savā starpā. Problēmas būs ar specifiskiem fontiem un lielām sarežģītām excel tabulām, bet parasti viss strādā bez problēmām. Nav nekādu problēmu arī ar filmu skatīšanu vai mp3 vai fotogrāfijām – tas viss ir gandrīz kā pierastajā Windows vidē.

Nobeigumā gribēju ieteikt pamēģināt kādu no Linux distribūcijas pakām. To parasti var ļoti ērti apskatīt “izmēģinājuma” režīmā – pietiek lejuplādēt “live CD”, parasti viena kompatkdiska apjomā un piestartēt portatīvo datoru no tā – iegūsiet labu priekšstatu par to, kā izskatīsies un strādās Linux uz jūsu portatīvā datora.

Advertisements
  1. No trackbacks yet.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Advertisements
%d bloggers like this: